Ekonomi

UBS, RBA faiz indirimi tahminini korudu, AUD/USD’ye ağırlık verdi

Perşembe günü UBS, Avustralya Federal Hazinecisi Jim Chalmers’ın üst üste ikinci kez 9,3 milyar AUD fazla veren üçüncü bütçe açıklamasına ilişkin görüşlerini açıkladı.

Bu olumlu sonuca rağmen UBS, 2024-25 mali yılı için öngörülen 28,3 milyar AUD’lik açığın, Hazine’nin önceki tahminlerinden daha büyük bir rakam olduğunu vurguladı.

Firma, 2024-25 için açık projeksiyonunun aşırı muhafazakar emtia fiyatı varsayımlarına dayanıyor olabileceğine işaret etti.

UBS, emtia fiyatlarının beklenenden daha yüksek seyretmesinin muhtemel olduğunu ve bunun da gelecekte mali revizyonların yukarı yönlü olmasına yol açabileceğini belirtiyor. Bu görünüm, bütçe belgesinin dipnotlarında yer alan ayrıntılara dayanmaktadır.

Bütçe detayları ışığında UBS, Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) para politikasına ilişkin beklentilerinin değişmediğini teyit etti. Şubat 2025’te nakit faizinde 25 baz puanlık bir indirim öngörmeye devam ediyorlar.

Ayrıca UBS, Avustralya dolarının ABD doları karşısında 0,65 ile 0,675 arasında dalgalanarak yüksek işlem aralığını koruyacağını öngörüyor.

Bu yıl elde edilen bütçe fazlası, gelecek mali yıl için öngörülen açıkla tezat oluşturuyor. Bu değişim, Avustralya’nın ekonomik ortamının dinamik yapısını ve orta vadede ortaya çıkabilecek zorlukları yansıtmaktadır. UBS’nin analizi, bütçenin sonuçlarının kapsamlı bir şekilde değerlendirildiğini ve Avustralya için uzun vadeli ekonomik tahminlerini değiştirmediğini göstermektedir.

UBS’nin yorumu, daha geniş ekonomik eğilimleri veya sektör genelindeki etkileri ima etmeden Avustralya’daki mali duruma odaklanmış bir bakış açısı sunmaktadır. Firmanın tahminleri, en son federal bütçe ayrıntılarını dikkate alarak emtia fiyatları ve RBA’nın beklenen eylemlerine ilişkin analizlerine özgüdür.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

karatayajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu